Informace
S rozlohou 92 km2 je pátým největším ostrovem Jónského souostroví ležící ve stejnojmenném moři. Díky absenci letiště sem nepronikl cestovní ruch. Ithaka si tak stále uchovává svůj typicky řecký ráz.
Na Ithace nenajdete žádná přeplněná turistická letoviska u moře a velké hotelové komplexy. Místo nich pobřeží lemují upravené rodinné penziony s tradiční gastronomií. Není tu zbytečný spěch, shon a nervozita. Můžete si užívat pohodovou a klidnou dovolenou. Značnou měrou se na tváři dnešní Ithaky podílejí hlavně její přátelští a vstřícní obyvatelé. Ithaka je plná krásných a zajímavých míst jak ve vnitrozemí, tak na pobřeží, ke kterým se mnohdy dostanete jen po prašných cestách. Každý si zde najde svou oblíbenou pláž, kde je možnost vykoupat se v křišťálově čisté vodě.
Úzká úžina (pouze 600 m) a hluboký záliv Molos rozdělují ostrov na severní a jižní část. Na první pohled dominují Ithace její skalnaté vysoké kopce. Ve středu severní části ostrova se v pohoří Nirito nachází 809 metrů vysoký vrchol, který je nejvyšší na ostrově. Díky bohatým srážkám v zimním období je většina území hustě zalesněná.
Archeologická naleziště spojená s Homérovými příběhy, krásné rybářské vesničky a pláže dělají tento ostrov velmi zajímavým
Hlavním městem ostrova je Vathi, rozkládající se podél břehu hlubokého zálivu, který je obklopen kopci. Malebnost města a jeho okolí je nejlépe patrná z některé z vyhlídek, kterými je ostrov posetý. Nedaleko pevniny je ostrůvek Lazaretto. V samotném městě můžete navštívit malé archeologické muzeum, kde jsou k vidění nálezy z mykénského období. V sousedním domě sídlí knihovna, soustředící se na vydání Homérova díla. Mimo jiné vlastní také vzácné japonské vydání z roku 1600.
Druhým největším městem ostrova je Stavros, ležící v kopcích na severu (12km od Kioni). Kromě sochy Odyssea zde najdete také malé archeologické muzeum s expozicí místních nálezů. Prohlédnout si v něm můžete třeba terakatovou masku, na které lze přečíst nápis Odysseus. Nedaleko kopce se v zátoce Polis nachází jeskyně Loizos, kam chodili lidé v antických dobách uctívat bohy.