Informace
Kythira oficiálně patří k Jónským ostrovům i když je od nich dost vzdálená. Leží na jihu Peloponésu pod jeho třetím „prstem“, na křižovatce třech moří – Jónského, Egejského a Krétského. Rozloha ostrova je 299 km2 a nachází se zde zhruba 4 000 obyvatel. Ostrov je dost rozmanitý, nejvyšší bod je Mirmingari, který měří 506 metrů. Krajina na východním výběžku je pustá, pokrytá nízkou vegetací a křovinami. Pokračuje náhorní plošinou, na které je letiště. Směrem na západ a na sever se nachází místní „lesy“. Jihozápadní část ostrova okolo vesnice Mitata je též poměrně lesnatá. Je to ostrov mnoha vůní, které se linou z různých druhů stromů a keřů. Kythira byla obývaná už před 3 tisíci lety, v době mínojské a mykénské. Ostrov drancovali piráti, jeho obyvatelé zažili vládu Benátčanů, Rusů s Turky, Francouzi i Angličany. Kythira se v 19. století stala útočištěm mnohých Kréťanů. Během 2.sv. války ji okupovali Italové a Němci.
Úzké uličky v Choře lemují malé obchůdky se suvenýry, kythirským medem či keramikou, kavárny, bary a taverny. Na jihovýchodním konci města stojí hrad se zachovalými objekty. Z něj je krásný výhled na pláž Kapsali, ostrov Hytra a na celou Choru. Hrad nacházející se v Choře začala stavět ve 14 st. benátská rodina na ruinách byzantské pevnosti. Během pirátských nájezdů na ostrov se tu zřídili kasárny, sklady a ubytování pro obyvatele města. Letovisko Agia Pelagia bylo vybudováno kolem roku 1980 a po dobu několik let bylo hlavním přístavem na Kythiře. Dnes je letovisko zaměřené na turismus a patří mezi nejoblíbenější turistická místa na Kythiře. Najdete zde mnoho možností ubytování, restaurací, taveren a obchůdků s různým zbožím. Letovisko je též blízko mnoha plážím, nejlepší volbou pro turisty je městská pláž se stejným názvem Agia Pelagia. Další zajímavé pláže jsou Lagada či Firy Ammos. V blízkosti se také nachází Jeskyně Sv. Sophie, Venušina jeskyně nebo vesnička Potamos.Přístav Kapsali se pyšní titulem jednoho z nejhezčích míst ostrova Kythira. Nedaleko Kapsali (cca 3km) se nachází hlavní město Chora. Navštívit můžete starobylé město a benátský hrad. Na promenádě najdete několik taveren, restaurací, barů a kaváren s výhledem na moře. Pláž by se dala rozdělit na dvě poloviny na písčitou a oblázkovou část, je dlouhá zhruba půl kilometru a již několik let získává Modrou vlajku EU. Lehátka a slunečníky jsou k dispozici za poplatek, část pláže je neorganizovaná. Vstup do moře je pozvolný a vhodný pro děti. Na pláži si můžete vypůjčit šlapadlo či kajak a navštívit pláž Sparagario schovanou mezi útesy. V okolí můžete šnorchlovat, potápět se nebo prozkoumávat okolí.
Diakofti, kdysi malá rybářská osada se pomalu mění na turistické středisko. Najdete zde několik vilek, hotelů, pár taveren a malý supermarket. Mezi molem a mostem vedoucím k přístavu na malém ostrově Makrikythiron leží příjemná písčitá pláž s pozvolným vstupem do moře. Na konci pláže se nachází jeskyně Chousti, kde se našla keramika z roku 3800 př.n.l. a zřejmě zde uctívali Venuši. Vesnice Avlemonas je pravděpodobně nejmalebnější na ostrově. Možná právě proto, že se zde zrodila bohyně Afrodita. Je tu více taveren i ubytování než v 8km vzdáleném Diakofti. Nedaleko vesnice stojí benátská pevnost a starobylá strážnice. Také zde najdete ruiny starověkého města Skantia s hrobkami. Pevnost či hrad osmiúhelníkového tvaru, známý jako Castello byl postavený v 16. století. Nad hlavním vchodem je vytesaný znak Benátčanů. V pevnosti se nachází i kanony, které se používaly k obraně pevnosti. Největší vesnicí na ostrově je Potamos, která leží v severní části Kythiry. Jsou zde různé obchody, služby a taverny. Ve středu se nachází náměstí, kde se každou neděli konají trhy s místními produkty. Milopotamos leží na západní straně ostrova a je nazvaný podle 24 vodních mlýnů, které tu kdysi stály. Ve středu města stojí kostelní věž se slunečními hodinami. Z Milopotamosu se za pár minut dostanete k vodopádu Neraida. V okolí najdete i několik opuštěných mlýnů a starých kamenných mostů. Hrad neboli Kastro stojí nedaleko Milopotamosu v části Kato Chora. Hrad má strategickou polohu s výhledem na Jónské moře. Nad hlavním vchodem je vytesaný erb Benátčanů – okřídlený lev sv. Marka. Z hradu zůstaly ruiny rezidencí bohatých rodin a kostelů.
Více informací o Kythiře se můžete dočíst zde.